WOJNA PAMFLETOW W ANGLII 1790-1793 -
towar niedostępny
UWAGA- JEŚLI W PARAMETRACH SĄ RÓZNICE DATY, STRON, WYDAWNICTWA ITP. PATRZ ZAWSZE NA OPIS AUKCJI ON JEST NAJWAŻNIEJSZY.
OPIS
AutorEwa MałłekTytułWojna Pamfletów 1790-1793Rok wydaniaWydawnictwoilustracje zdjęcia rysunkiStronOkładka, oprawaStan i inne informacje1993TNT-180miękkaNOWAOpis
Ewa Małłek
WOJNA PAMFLETÓW W ANGLII 1790-1793. WOKÓŁ TRAKTATU EDMUNDA BURKE'A REFLECTIONS ON THE REVOLUTION IN FRANCE
rok wydania 1993, 180 stron
Praca niniejsza ukazuje dyskusję wokół traktatu E.Burke'a zarówno statycznie, jak i dynamicznie. Po raz pierwszy przedstawiono w niej poglądy kilkudziesięciu polemistów Burke'a, dotąd w literaturze nie zauważonych lub „nie odkrytych", czołowych i drugorzędnych, znanych z nazwiska i anonimowych. Zarysowano nie tylko poglądy poszczególnych polemistów, ale także zaszeregowano uczestników dyskusji do konkretnych grup czy stowarzyszeń politycznych. Wreszcie wykorzystano chyba znacznie szerzej niż dotychczas w literaturze prasę dla odtworzenia stanowiska opinii publicznej w Anglii wobec rewolucji francuskiej, a także wobec traktatu Burke'a Reflections.
Tematyka pracy jest tak szeroka, że wymagała dokonania pewnych ograniczeń. Zrezygnowano więc z omawiania pamfletów zajmujących się co prawda tą problematyką, ale nie polemizujących bezpośrednio z Burke'em. Dlatego m.in. nie zajęto się znanymi traktatami W.Godwina i A.Younga. Pominięto także pamflety autorów francuskich M .Deponta i de Tracy, gdyż nie były związane z głównym nurtem dyskusji brytyjskiej, choć zasługują z pewnością na osobny artykuł. Wreszcie stosunkowo mała grupa apologetów Burke'a nie została ujęta w pracy. O grupie tej trafnie wypowiedział się J.Boulton, mówiąc, że jej reprezentanci powtarzają jedynie myśli Burke'a i czynią to w sposób nadzwyczaj nieudolny. Natomiast ich wierszowane utwory to typowe, nie wnoszące niczego nowego panegiryki. W okresie poprzedzającym 200 rocznice Rewolucji Francuskiej 1789 r. wzrosło znów zainteresowanie twórczością Burke'a. Owocem tego było kilka opracowań takich autorów, jak: M.Butler, F.B.Lock, O.Smith, S.Ayling i C.C.O'Brien, do których dotarłam już po napisaniu niniejszej rozprawy;tj. po roku 1988. Spośród tych prac najbardziej wartościową z punktu widzenia mojego tematu była książka F.B.Locka, w której jeden z rozdziałów poświęcono pamfletom skierowanym przeciwko Reflections Burke'a.
spis treści lub fragment
SPIS TREŚCI:
WSTĘP
ROZDZIAŁ I
Anglia w przededniu rewolucji francuskiej i pierwsze reakcje na wieść o jej wybuchu.
ROZDZIAŁ II
Traktat Edmunda Burke'a Refleclions on Ihe Revoltition in France (1790)
ROZDZIAŁ III
Angielska opinia publiczna wobec Reflections Edmunda Burke'a
ROZDZIAŁ IV
Radykalni oponenci Edmunda Burke'a
ROZDZIAŁ V
Umiarkowani oponenci Edmunda Burke'a
1. Zwolennicy reformy parlamentarnej
2. Dysydenci
3. Zwolennicy status quo w Anglii
ZAKOŃCZENIE
BIBLIOGRAFIA
ANEKS (Kalendarium pamflelów)
INDEKS OSÓB
SUMMARY
Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności
Nie ma jeszcze żadnych opinii, bądź pierwszy!
Wyświetlane są wszystkie opinie (pozytywne i negatywne). Weryfikujemy, czy pochodzą one od klientów, którzy kupili dany produkt.