UNIWERSYTET WARSZAWSKI - 1981-1989 - CZAS PRZEMOCY
Cena regularna:
28,67 zł
Cena regularna:
27,30 zł
towar niedostępny
UWAGA- JEŚLI W PARAMETRACH SĄ RÓZNICE DATY, STRON, WYDAWNICTWA ITP. PATRZ ZAWSZE NA OPIS AUKCJI ON JEST NAJWAŻNIEJSZY.
OPIS
AutorJoanna Mantel-NiećkoTytuł
Próba sił źródła do dziejów Uniwersytetu Warszwskiego po 13 grudnia 1981
Rok wydaniaWydawnictwoilustracje zdjęcia rysunkiStronOkładka, oprawaStan i inne informacje1991Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiegotak433miękkaNOWAOpis
Próba sił. Źródła do dziejów Uniwersytetu Warszawskiego po 13 grudnia 1981 Przy współpracy: Marii Stanowskiej, Haliny Suwały, Beaty Chmiel, Ewy Pankiewicz
Lata 1981-1989 stanowiły końcowy okres totalitaryzmu w Polsce. Fala represji wobec środowiska Uniwersytetu Warszawskiego wywołanych wprowadzeniem stanu wojennego spowodowała potrzebę zbierania informacji o osobach zatrzymanych oraz rejestrowania rozgrywających się wydarzeń. Nikt wówczas nie przypuszczał, że materiały te, gromadzone wysiłkiem wielu ludzi, będą mogły tak rychło ujrzeć światło dzienne. Szczególnie ważnym dokumentem jest Wykaz represjonowanych pracowników i studentów Uniwersytetu Warszawskiego. Zawiera on między innymi dane o przebiegu procesów i występujących w nich adwokatach, sędziach, prokuratorach, funkcjonariuszach Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Cennym uzupełnieniem zbieranych przez lata materiałów jest krytyczna analiza przepisów prawnych stosowanych wobec represjonowanych, kalendarium wydarzeń na Uniwersytecie Warszawskim oraz indeks osobowy. Książka ukazuje również postawy środowiska uniwersyteckiego w czasach przemocy i wobec tejże przemocy, odzwierciedla próbę sił w walce toczącej się wówczas w całym kraju.
Rodzaj publikacji.: naukowa
Warszawa 1991
ISBN 83-230-0681-4
Stron: 436
Wydanie 1
Oprawa miękka
PRÓBA SIŁ
ŹRÓDŁA DO DZIEJÓW UNIWERSYTETU WARSZAWSKIEGO PO 13 GRUDNIA 1981,
435 stron.
- Próba sil jest ważnym i wartościowym dokumentem, będącym przyczynkiem nie tylko do dziejów Uniwersytetu Warszawskiego, lecz do historii ostatnich lat rządów komunistycznych w Polsce. Przedstawia ona zapis różnych działań, zbiorowych i indywidualnych, podejmowanych w naszej uczelni w okresie od wprowadzenia stanu wojennego w grudniu 1981 roku. Wprowadzenie stanowi tekst spisywanej "na gorąco" relacji głównej autorki, profesor Joanny Mantel-Niecko. Bogaty zbiór załączników w postaci tabel, zestawień, uchwał, rezolucji i innych tekstów jest nieocenionym materiałem dla przyszłych historyków. Najważniejszym dokumentem jest pełne zestawienie represjonowanych pracowników i studentów UW.
- Uniwersytet Warszawski w swej historii kilkakrotnie ścierał się z władzą. Było tak w okresie zaborów i w dwudziestoleciu międzywojennym. Po 1945 roku Uniwersytet Warszawski, niepokorny jak zawsze, stał się ponownie ostoją niezależnej myśli. Nieprzypadkowo wydarzenia marcowe 1968 roku rozpoczęły się właśnie na dziedzińcu UW. Po wprowadzeniu stanu wojennego władzom bardzo zależało na złamaniu i upokorzeniu Uniwersytetu Warszawskiego, toteż nasi pracownicy i studenci byli szczególnie prześladowani. Jednych dotykało skazanie na internowanie, uwięzienie lub grzywnę, inni — wprawdzie mogli cieszyć się wolnością, ale przypłacali swoje zaangażowanie wyczerpaniem fizycznym i nerwowym lub chorobą. Cel władzy nie został jednak osiągnięty.
- Próba sił nie obejmuje pełnego okresu oporu stawianego przez UW (wyjąwszy wykaz represjonowanych), okres ten bowiem trwał aż do zmiany ustroju politycznego w 1989 roku. Nie obejmuje też wszystkich przejawów tego oporu. Przedstawia obraz przede wszystkim — choć nie wyłącznie — widziany z tego szczególnego miejsca, jakim była Senacka Komisja do Spraw Osób Pozbawionych Wolności. UW był zresztą jedyną uczelnią w kraju, na której komisja taka powstała. Pełna historia oporu stawianego władzy przez Uniwersytet Warszawski w latach 1981-1989 czeka jeszcze na swego autora. Próba sił jest tej historii niezwykle ważnym elementem.
Andrzej Kajetan Wróblewski
spis treści lub fragment
SPIS TREŚCI
Andrzej Kajetan Wróbltwsld
Stówo wstępne
Joanna Mańce!-Niecko
Przedmowa..
Niektóre skróty
Joanna Mantel-Niećko
Abovo
Dorota Zamojska
Spis archiwum Senackiej Komisji d/s Osób Pozbawionych Wolności
Joanna Mantel-Niećko
Relacja
1.13 grudnia 1981-8 marca 1982
2.ókwielnial982-29wrześnial982
3. Rok akademicki 1982/1983.
4. Kwiecień 1983
5. l-3 maja 1983..
6. Post scriptum - W maju 1990
Dokumenty
Mańa Stanowska
Kilka spostrzeżeń o procesach karnych prowadzonych w sprawach z dekretu
o sianie wojennym..
Maria Stanowska
Próba analizy represjonowania społeczeństwa w okresie od 13 grudnia 1981
do 13 grudnia 1983 ( z wyłączeniem internowali i spraw karnych)
Maria Stanowska
Przepisy prawne stosowane wobec represjonowanych pracowników i studentów UW
Maria Stanowska
Wprowadzenie do wykazu represjonowanych
Maria Stanowska, Joanna Mantel-Niećko, Halina Suwała, Beata Chmiel, Ewa Pankiewicz Wykaz represjonowanych pracowników i studentów UW
Andrzej Munynowski
Posfowie
ANEKSY
Halina Suwała
Spis członków Senackiej Komisji d/s Osób Pozbawionych Wolności 1982-1990
Halina Suwała
Władze Uniwersytetu Warszawskiego i Filii w Białymstoku 1981-1989.
Beata Chmiel
Kalendarium wydarzeń politycznych oraz wydarzeń w UW 1981-1989
Indeks nazwisk ....
Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności
Nie ma jeszcze żadnych opinii, bądź pierwszy!
Wyświetlane są wszystkie opinie (pozytywne i negatywne). Weryfikujemy, czy pochodzą one od klientów, którzy kupili dany produkt.