TWARDOWSKI KORDECKI - MOTYWY ZBOJNICKIE -
Cena regularna:
23,87 zł
Cena regularna:
22,73 zł
towar niedostępny
UWAGA- JEŚLI W PARAMETRACH SĄ RÓZNICE DATY, STRON, WYDAWNICTWA ITP. PATRZ ZAWSZE NA OPIS AUKCJI ON JEST NAJWAŻNIEJSZY.
WŚRÓD SŁAWETNYCH, NOBILITOWANYCH I SZLACHETNIE URODZONYCH. STUDIA I ROZPRAWY O PISARZACH WIEKU XVII
Renarda Ocieczek
Wydawnictwo: Uniwersytetu Śląskiego
Format: 170x240
Ilosc stron: 200
Oprawa: miękka
Stan: Nowa
Książka gromadzi rozprawy o dziełach kilku polskich pisarzy epoki baroku, twórców o różnym pochodzeniu i przynależności stanowej. Zwraca uwagę na problem swoistej otwartości i demokratyzacji kultury dawnej Polski. Jej zawartość podzielono na pięć części. Pierwsza część zawiera rozprawy dotyczące Samuela Twardowskiego, który jako autor kilku poematów propagował za pomocą własnej praktyki twórczej i deklaracji metatekstowych ideę tzw. ojczystego heroicum. Wśród współczesnych sobie cieszył się sławą "polskiego Marona", zręcznie ugruntowaną przez kaliskich jezuitów, u których poeta pobierał w młodości nauki.
Rozprawy drugiej części tomu, choć poświęcone czterem różnym pisarzom (Augustynowi Kordeckiemu, Stefanowi Damalewiczowi i dwu o nieznanych nazwiskach), służą głębszemu rozumieniu treści anonimowego poematu Obleżenie Jasnej Góry oraz stanowią próbę ustalenia jego autorstwa. Wśród "podejrzanych"o napisanie tego dzieła Autorka tomu wskazuje Stefana Damalewicza, teologa, historyka i kaznodzieję wieku XVII.
W trzeciej części pomieszczone są artykuły o Wacławie Potockim. Traktują one o związku poety z ziemią rodzinną (Podgórze) i bliskimi mu ludźmi. Akcentują wprowadzenie przez Potockiego do literatury polskiej tematu zbójnictwa, którą to kwestię tradycyjnie łączono z epokami późniejszymi.
Rozprawy w części czwartej dotyczą szczególnych przekazów piśmienniczych wieku XVII. Pierwsza z nich ("Zabytek drogi prawych zwyczajów"...) mówi o książce kucharskiej Stanisława Czernickiego Compendium ferculorum... (1682), która w sposób znaczący wpłynęła na ostateczny kształt końcowych ksiąg Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Druga rozprawa traktuje o aprobatach cenzorskich drukowanych w dawnych epokach w książkach.
Ostatnia, piąta część książki gromadzi wspomnienia o trzech badaczach dawnej literatury polskiej - Leonie Formanowiczu, Romanie Pollaku, Zbigniewie Jerzym Nowaku - ich zasługach naukowych i dydaktycznych oraz związkach (pośrednich lub bezpośrednich) ze Śląskiem.
O P I S
Tom składam z nadzieją, że zgromadzone w nim prace związane z sześcioma autorami XVII wieku (Twardowski, Kordecki, Damalewicz, Anonim, Potocki, Czerniecki) oraz imiennie określonymi cenzorami tego czasu jako „stróżującymi"uczestnikami dialogu literackiego, wniosą nowe treści do wiedzy i wyobrażeń o literaturze i piśmiennictwie XVII wieku.
Tytuł tomu Wśród sławetnych, nobilitowanych i szlachetnie urodzonych sygnalizuje spojrzenie na życie literackie XVII wieku z perspektywy socjalnej, odnotowanie uczestnictwa w nim mieszczan (Kordecki, Damalewicz) i szlachty, tej z urodzenia (Twardowski, Potocki) i nobilitowanej za zasługi (Czerniecki). Nie potrafimy wskazać społecznego rodowodu nie znanego nam w gruncie rzeczy autora Oblężenia Jasnej Góry Częstochowskiej. Był zapewne duchownym i raczej nie szlachcicem. Przypisanie tego poematu przez Jana Czubka, edytora dzieła wydanego z rękopisu w 1930 roku, Walentemu Odymalskiemu zostało zakwestionowane przez recenzentów i badaczy dzieła, w ciągu lat postawiono wiele hipotez dotyczących tej kwestii, ale żadna z nich nie przyniosła -jak dotychczas - argumentów rozstrzygających. Autorstwo utworu jest więc ciągle sprawą otwartą. Wskazanie na Stefana Damalewicza (zob. Oblężenie Jasnej Góry Częstochowskiej. Dzieło i autor. Kraków 1993) jako „podejrzanego"o autorstwo poematu jest mi nadal bliskie; wspierają tę tezę: silna tonacja moralistyczna, uwrażliwienie na problematykę społeczną oraz żarliwość religijna „rzymskiego katolika", ujawniające się zarówno w poemacie, jak i w pismach proboszcza z Kalisza.
S P I S T R E Ś C I
Od autora ...................... 7
C z ę ś ć I
„Ojczyste heroica"Samuela Twardowskiego. Kilka uwag o znaczeniu terminu . 11
Samuel Twardowski i jezuici ................ 21
C z ę ś ć II
Nowa Gigantomachia - książka początków legendy literackiej potopu ... 33
Fascynacje Nową Gigantomachia ks. Kordeckiego w wiekach XIX i XX . . 43
„Piec babiloński"i „gałązka oliwna"- dwa ulubione znaki literackie ks. Stefana Damalewicza. Przyczynek do obrazowania barokowego ..... 54
Nowa Gigantomachia ks. Augustyna Kordeckiego w strukturze literackiej Oblężenia Jasnej Góry Częstochowskiej............. 62
„Kordecki [...] jak drugi hetman"............... 80
„Grzech społeczny"jako kategoria moralno-religijna w poglądach autora Oblężenia Jasnej Góry Częstochowskiej............. 87
Pieśń o oblężeniu Jasnej Góry Częstochowskiej wobec dzieła Tassa - Kochanowskiego ...................... 100
C z ę ś ć III
Wiersze o zbójnikach górskich w Ogrodzie fraszek Wacława Potockiego . . 111
Wacława Potockiego poetyckie przywołania synowej i wnuków ..... 126
C z ę ś ć IV
„Zabytek drogi prawych zwyczajów". O książce kucharskiej Stanisława Czernieckiego, którą czytywał Mickiewicz............
O cenzorach staropolskich uwag kilka .............
C z ę ś ć V
Ks. Leon Formanowicz - odkrywca unikatu Officina ferraria Walentego Roździeńskiego ...................... 171
Romana Pollaka przyjaźnie śląskie .............. 180
O Zbigniewie Jerzym Nowaku, nauczycielu akademickim - wspomnienie . . 183
Nota bibliograficzna .................... 189
Indeks nazwisk ..................... 191
Summary....................... 198
Bezpieczeństwo
Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności
Nie ma jeszcze żadnych opinii, bądź pierwszy!
Wyświetlane są wszystkie opinie (pozytywne i negatywne). Weryfikujemy, czy pochodzą one od klientów, którzy kupili dany produkt.