TACYT ZE STUDIOW NAD TECHNIKAMI NARRACYJNYMI -
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
UWAGA- JEŚLI W PARAMETRACH SĄ RÓZNICE DATY, STRON, WYDAWNICTWA ITP. PATRZ ZAWSZE NA OPIS AUKCJI ON JEST NAJWAŻNIEJSZY.
OPIS
AutorJAKUB PIGOŃTytuł
Ze studiów nad technikami narracyjnymi Tacyta.
Wypowiedzi proleptyczne
Rok wydaniaWydawnictwoilustracje zdjęcia rysunkiStronOkładka, oprawaStan i inne informacje2004Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego-170MIĘKKANOWAspis treści lub fragmentSpis Treści :Podziękowania; Rozdział I: "Ni mihi destinatum foret..."; Rozdział II: Kilka przykładów nowożytnych; Rozdział III: Na początku był Homer; Rozdział IV: Epicy rzymscy; Rozdział V: Futurum praeteritum - prolepsa narracyjna w historiografii; Rozdział VI: Tacyt - próba typologii; Rozdział VII: Spectaculum cesarza Witeliusza; Rozdział VIII: Germanik i Sejan; Rozdział IX: Ludibria rerum mortalium; Wykaz skrótów; Bibliografia; Loci Tacitei potiores; Summary…o autorze książki
JAKUB PIGOŃ
doktor habilitowany, profesor nadzwyczajny
Zajmuje się literaturą rzymską okresu augustowskiego oraz wczesnego cesarstwa (Wergiliusz, Horacy, Seneka, Pliniusz Młodszy, a zwłaszcza Tacyt, któremu poświęcił dwie książki opublikowane w 1996 i 2004 r.). Początkowo interesował się głównie terminologią i pojęciami społeczno-politycznymi, później technikami narracji. W przygotowaniu zbiór studiów o pisarzach rzymskich I i II w n.e. oraz książka o narracji w literaturze antycznej.
Opis rozszerzonyciekawostki
Publius (albo Gaius - imię niepewne) Cornelius Tacitus, czyli Tacyt (około 55-120) jeden z najsłynniejszych historyków rzymskich.
Był rodowitym Rzymianinem, ale urodził się prawdopodobnie w Galii. Uczył się retoryki u Kwintyliana. W 77 roku ożenił się z córką konsula Agrykoli, który podbił Brytanię i został jej namiestnikiem. Tacyt był homo novus, czyli pierwszą osobą w rodzie, która objęła wyższe urzędy i weszła do senatu. Był kwestorem, pretorem, prokonsulem w Azji. Urzędy te odciągały go od pracy historyka, którą podjął po świadomym zrezygnowaniu z funkcji mówcy (w Dialogu o mówcach wyjaśnia, że w czasach niedostatecznej swobody słowa zawód mówcy nie może być dobrze wykonywany). Dialog w czasie terroru wprowadzonego przez Domicjana był rozpowszechniany anonimowo.
Prawdopodobnie za cesarza Trajana wydał już pod swoim nazwiskiem pracę De vita et moribus Iulii Agricolae (Żywot Juliusza Agrykoli). Była to praca poświęcona teściowi, ale malująca jego życie na szerokim tle historycznym. Następnie napisał pierwszą monografię etnograficzną obcych plemion - Germanię. W dziele tym uderza rzetelność i obiektywizm autora. Kilka wzmianek odnosi się do plemion zamieszkujących ziemie dzisiejszej Polski (lud Lugiów i Wenetów).
Głównymi książkami Tacyta są Dzieje i Roczniki. W pierwszej pracy Tacyt opisuje rządy Domicjana i Wespazjana. W drugiej - dzieje dawniejsze od Tyberiusza do Nerona. Autor starał się być w tych dziełach obiektywny. Pisał sine ira et studio (bez gniewu i stronniczości), umiejętnie korzystał ze źródeł.
Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności
Nie ma jeszcze żadnych opinii, bądź pierwszy!
Wyświetlane są wszystkie opinie (pozytywne i negatywne). Weryfikujemy, czy pochodzą one od klientów, którzy kupili dany produkt.