SZKOLNA KLASYKA - LEKTURY SPRZED LAT -NOWA_KSIĄŻKA
towar niedostępny
UWAGA- JEŚLI W PARAMETRACH SĄ RÓZNICE DATY, STRON, WYDAWNICTWA ITP. PATRZ ZAWSZE NA OPIS AUKCJI ON JEST NAJWAŻNIEJSZY.
OPIS
AutorStanisław FrycieTytułO szkolnej klasyce, lekturach współczesnych sprzed lat i książkach dla młodzieżyRok wydaniaWydawnictwoilustracje zdjęcia rysunkiStronOkładka, oprawaStan i inne informacje2001NWP-336miękkaNOWAOpis
Stanisław Frycie
O SZKOLNEJ KLASYCE, LEKTURACH WSPÓŁCZESNYCH SPRZED LAT I KSIĄŻKACH DLA MŁODZIEŻY. SZKICE LITERACKIE I KRYTYCZNE.
2001, 336 stron
Książka niniejsza nie jest jednolita tematycznie. Zawiera bowiem prace poświęcone literaturze dawnej, głównie XIX-wiecznej, i współczesnej z pierwszych lat powojennych - zarówno uniwersalnej, dla dorosłych, jak i dla dzieci i młodzieży, opublikowane wcześniej w wydawnictwach zwartych oraz w czasopismach społeczno-kulturalnych. Są wśród nich wstępy do klasycznych lektur szkolnych przypomniane w cz. I, są szkice literackie oraz omówienia krytyczne lektur współczesnych sprzed lat zebrane w cz. II, są wreszcie szkice literackie i recenzje książek dla dzieci i młodzieży pomieszczone w cz. III. Niektóre z nich (m.in. wstępy i szkice literackie) mogą być spożytkowane przez nauczycieli w edukacji literackiej młodzieży, inne, mianowicie prace krytyczne o lekturach współczesnych sprzed lat i książkach dla dzieci i młodzieży, mogą być wyzyskane jako przyczynki do budowania wnikliwszego obrazu rozwoju naszej kultury literackiej w pierwszych latach powojennych. Rejestrują bowiem nie tylko dawny stan świadomości czytelniczej i krytycznej autora, ale ukazują świadomość literacką pisarzy, którzy współczesną sobie rzeczywistość postrzegali przed laty nieco inaczej niż my patrzymy na nią dziś, bogatsi o nowe doświadczenia historyczne i społeczno-polityczne.
W tej ostatniej grupie tekstów znajdują się m.in. wypowiedzi o pisarzach związanych z Rzeszowszczyzną i utworach literackich osadzonych w dawnych realiach społeczno-politycznych tego regionu. Niektóre z tych wypowiedzi są poświęcone książkom o charakterze dokumentalnym i znacznych wartościach poznawczych. Są one godne przypomnienia, albowiem ukazują tragiczne w skutkach rozdarcie polityczne wśród mieszkańców dawnej Rzeszowszczyzny i wojnę domową na tej ziemi, jaką zrodził ukraiński nacjonalizm. Ocena tych dramatycznych zdarzeń, inaczej postrzeganych przez Polaków i nieco inaczej przez Ukraińców, budzi nadal kontrowersje i po dzień dzisiejszy jest źródłem uprzedzeń między obu narodami, którym przyszło budować w swych nowych pań-stwowościach demokratyczny ład społeczny i oparte na wzajemnej życzliwości i partnerstwie przyjazne stosunki sąsiedzkie.
Zebrane w niniejszym wydawnictwie szkice literackie i prace krytyczne o naszej dawnej i nowszej literaturze zespala podobny typ refleksji literackiej, łączy je m.in. eksponowana w ocenianych tekstach literackich problematyka aksjologiczna oraz uwrażliwienie na obecne w nich wartości estetyczne. Prace te należy traktować jako kolejną próbę odczytania sensów wpisanych do znanych utworów z literatury dawnej, jak i propozycję pierwszej niekiedy interpretacji znanych swego czasu utworów z literatury współczesnej. Niektóre z ocenianych tu tekstów współczesnych mają dziś jedynie wartość historyczną, inne mogą nadal stanowić interesującą lekturę dla współczesnego czytelnika. Warto więc przypomnieć je ponownie, by odżyły niejako na nowo w świadomości czytelniczej współczesnego pokolenia Polaków.
spis treści lub fragment
Spis treści
Wstęp
I. Szkolna klasyka
ł. Kronika Galia Anonima.
2. Beniowski Juliusza Słowackiego
3. Powracająca fala, Anielka, Placówka Bolesława Prusa.
4. Janko Muzykant, Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela, Latarnik, Orso, Sachem Henryka Sienkiewicza
5. Miłosierdzie gminy, Mendel Gdański, Obrazki więzienne Marii Konopnickiej
II. Lektury współczesne sprzed lat
1. Wiejski egzystencjalista. (O Stanisławie Piętaku i jego twórczości literackiej refleksje czytelnicze)
2. Więź serdeczna z ziemią rodzinną. (O Julianie Przybosiu i jego związkach z Rzeszowszczyzną)
3. Po latach. (O Jerzym Pleśniarowiczu garść wspomnień)
4. Rdza Wilhelma Macha
5. To i inne opowiadania Tadeusza Holują
6. Batalion śmiałych Władysława Kisielewskiego.
7. Katarakta Bogdana Loebla
8. Pragnienia, Młode ciemności Zbigniewa Dominy
9. Jeszcze miłość Bogusława Koguta
10. Powrót Stanieją Kozdry, Dom na Pacyfiku, Spotkanie przed bramą do nieba Gerarda Górnickiego.....
11. Anujka i inne opowiadania Przemysława Bystrzyckiego
12. Spadek, Śmiech... Jana Marii Gisgesa
13. Kiedy ptaki odleciały, Bracia Jana Bolesława Ożoga
14. Synowie Jana Łysakowskiego
III. Książki dla młodzieży
1. O wzorze wychowawczym w młodzieżowej powieści obyczajowej. Uwagi o bohaterze powieści młodzieżowych ze współczesną problematyką (1846-1956)
2. Szkoła w beletrystyce fabularnej Edmunda Niziurskiego
3. Poezja dla dzieci Józefa Ratajczaka
4. Król Agi?,, Syn Heraklesa, Heros w okowach Haliny Rudnickiej
5. Tajemnice wyspy Aotea Stefana Majchrowskiego
6. Uwaga! Czarny parasol Adama Bahdaja
1. Błękitna planeta Marii Kann
8. Historia prawie autentyczna Satuminy Leokadii Wadeckiej
…o autorze książkiOpis rozszerzonyciekawostki
Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności
Nie ma jeszcze żadnych opinii, bądź pierwszy!
Wyświetlane są wszystkie opinie (pozytywne i negatywne). Weryfikujemy, czy pochodzą one od klientów, którzy kupili dany produkt.