STEFAN OTWINOWSKI - TWORCZOSC NARRACYJNA - NOWA
Cena regularna:
23,89 zł
Cena regularna:
22,75 zł
towar niedostępny
UWAGA- JEŚLI W PARAMETRACH SĄ RÓZNICE DATY, STRON, WYDAWNICTWA ITP. PATRZ ZAWSZE NA OPIS AUKCJI ON JEST NAJWAŻNIEJSZY.
OPIS
Jerzy Smulski
Twórczość narracyjna Stefana Otwinowskiego
Rok wydaniaWydawnictwoilustracje zdjęcia rysunkiStronOkładka, oprawaStan i inne informacje1993TNT-167miękkaNOWAOpis
Przedmiotem niniejszej rozprawy jest — zgodnie z jej tytułem — narracyjna twórczość Stefana Otwinowskiego. Oznacza to, że obiekt naszego zainteresowania stanowią powieści, opowiadania i nowele autora Czasu nieludzkiego; wypowiedzi o innym statusie genologicznym (dramaty, felietony, teksty publicystyczne czy krytycznoliterackie) przywołane zostaną jedynie wtedy, gdy będą tworzyć ważny kontekst interpretacyjny dla prozy autora Marionetek.
Dodajmy, że krytykę literacką — tak w okresie międzywojennym, jak i po wojnie — uprawiał Otwinowski jedynie okazjonalnie. Nie była to więc krytyka autorska współbieżna, lecz jedynie krytyka uprawiana jako „rzecz druga", upodrzędniona wobec praktyki twórczej autora', dlatego nie wydaje się, by konieczne było poświęcanie jej osobnego rozdziału tej rozprawy.
Podstawowym celem pracy jest ukazanie ewolucji twórczości Otwinowskiego oraz jej historycznoliterackich związków i powinowactw, a w konsekwencji — określenie rangi i miejsca pisarstwa autora Własnej winy w literaturze polskiej XX wieku. Z założeniem tym wiąże się konieczność uwzględnienia dwóch perspektyw: diachronicznej i synchronicznej. Perspektywa pierwsza pozwala na prześledzenie ewolucji prozy Otwinowskiego oraz na analizę czynników — tak zewnętrznych, jak stricte artystycznych —które ojej przemianach zadecydowały. Przyjęcie synchronicznego punktu widzenia zmierza do wskazania stałych cech tej twórczości.
Warunkiem interpretacji historycznoliterackiej dzieła jest włączenie go w kontekst. Stąd w rozważaniach tych pojawiać się będą nieustannie uwagi zmierzające do rekonstrukcji historycznoliterackich okoliczności, w których powstawały powieści i opowiadania Otwinowskiego. Omawiając powieść o dojrzewaniu (roman de l'adolescence), powieść środowiskową, prozę powojennego psychologizmu, literaturę socrealistyczną czy „nowy autobiografizm", zmierzamy do ukazania — użyjmy sformułowania Janusza Slawińskiego2, do którego koncepcji tu nawiązujemy — „pola możliwych decyzji twórcy". Celem finalnym naszych rozważań jest jednak zawsze wyodrębnienie tych właściwości prozy Otwinowskiego, które są niesprowadzalne do jej kontekstowych przyporządkowań, a więc wskazanie na indywidualny charakter artystycznych inicjatyw autora Nagrobka.
W myśl przyjętych tu założeń rozdziały od I do VI przynoszą chronologiczne omówienie pisarstwa Otwinowskiego, rozdział ostatni zmierza natomiast do
' Rozróżnienie M. Placheckiego (Wprowadzenie do krytyki autorskiej. Teksty 1976, nr 4-5, s.213).
'J.Stawiński, Analiza, interpretacja i wartościowanie dzielą literackiego, [w zbiorze:] Problemy metodologiczne wspóiczesnego literaturoznawstwa, pod red. H.M arkiewicza i J.Sławińskiego, Kraków 1976, s-116.
spis treści lub fragment
Wstęp ................................
Rozdział I
W kręgu debiutu ..........................
Rozdział II
Powieść zapomniana ........................
Rozdział III
Wobec powojennego historyzmu ..................
Rozdział IV
Powieść o lęku ............................
Rozdział V
W kręgu doświadczeń socrealistycznych .............
Rozdział VI
Między psychologią a etyką ....................
Rozdział VII
Autobiografizm jako postawa i jako strategia autobiograficzna .
Zakończenie ............................
Indeks osobowy ...........................
Summary .............................
Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności
Nie ma jeszcze żadnych opinii, bądź pierwszy!
Wyświetlane są wszystkie opinie (pozytywne i negatywne). Weryfikujemy, czy pochodzą one od klientów, którzy kupili dany produkt.