POLSKIE HISTORYCZNE KSIEGOZBIORY DOMOWE NA SLASKU
towar niedostępny
UWAGA- JEŚLI W PARAMETRACH SĄ RÓZNICE DATY, STRON, WYDAWNICTWA ITP. PATRZ ZAWSZE NA OPIS AUKCJI ON JEST NAJWAŻNIEJSZY.
Polskie historyczne księgozbiory domowe na Śląsku Cieszyńskim (XX wiek)
2006 | Bibliotekoznawstwo | monografia | Śląsk |
HANNA LANGER
176 s., 170 x
240 mm
,
350 g
oprawa broszurowa foliowana
aneksy, indeks
summ., Zsfg.
Katowice, 2006
ISBN/ISSN 83-226-1548-5
Index 60.91-186
W książce potraktowano zagadnienie bibliotek domowych na Śląsku Cieszyńskim (XX w.) jako jeden ze składników kultury. Pozwoliło to na odkrycie przyczyn powstania księgozbiorów prywatnych oraz na opisanie ich funkcjonowania i rozwoju w określonych warunkach społeczno-politycznych i kulturowych. W analizie kolekcji uwzględniono problemy gromadzenia, opracowania, udostępniania i wykorzystania zbiorów. Omówiono też ich strukturę oraz wskazano na ich zawartość treściową. Dążono raczej do zarysu syntetycznego, wydobywającego podobieństwa i różnice bibliofilskich i bibliotekarskich postaw i zachowań właścicieli, niż do charakterystyki indywidualnych i swoistych cech wyodrębnionych kolekcji. Bardziej do ujęcia socjologiczno-historycznego niż do opisu zbiorów jako historycznych fenomenów. Szczegółowym przedmiotem rozważań stały się biblioteki Jana Brody i Józefa Pilcha.
Praca adresowana jest szczególnie do historyków kultury i bibliologów. Publikacja może też służyć promocji Śląska Cieszyńskiego.
Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności
Nie ma jeszcze żadnych opinii, bądź pierwszy!
Wyświetlane są wszystkie opinie (pozytywne i negatywne). Weryfikujemy, czy pochodzą one od klientów, którzy kupili dany produkt.