KAZIMIERZ WYKA - KRYTYKA LITERACKA - KATASTROFIZM
towar niedostępny
UWAGA- JEŚLI W PARAMETRACH SĄ RÓZNICE DATY, STRON, WYDAWNICTWA ITP. PATRZ ZAWSZE NA OPIS AUKCJI ON JEST NAJWAŻNIEJSZY.
AutorMałgorzata KrakowiakTytuł
Katastrofizm – personalizm – realizm
o krytyce literackiej Kazimierza Wyki w latach 1932 - 1948
Rok wydaniaWydawnictwoStronOkładka, oprawaStan i inne informacje2001UNIVERSITAS344miękkabdbOpis
Ramy chronologiczne książki - lata 1932 - 1948 - to okres zasadniczego kształtowania sie poglądów estetycznych Kazimierza Wyki, który ukazany został jako obserwator i diagnosta życia literackiego oraz twórca programu dla pokolenia 1910. Analiza tekstów krytycznych umieszczona jest w kontekście filozoficznym, rekonstruuje młodzieńczy katastrofizm Wyki, jego przezwyciężenie pod wpływem francuskich personalistów oraz ewoluujące pod koniec lat trzydzistych przekonania historiozoficzne. Autorka interesująco przedstawia dojrzewanie Wyki-krytyka podczas okupacji, jego ówczesne przyjaxnie i estetyczne wybory oraz czas po wojnie, epokę kształtowania twórczości az po rok 1948 - datę ogłoszenia w Polsce realizmu socjalistycznego.
Kazimierz Wyka (ur. 19 marca 1910 w Krzeszowicach koło Krakowa, zm. 19 stycznia 1975 w Krakowie) – polski historyk i krytyk literatury, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, poseł na Sejm PRL I kadencji.
Życiorys [edytuj]
Był synem właściciela niewielkiego tartaku. Studiował filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim (1928–1932), m.in. pod kierunkiem Ignacego Chrzanowskiego, Stefana Kołaczkowskiego i Kazimierza Nitscha. W czerwcu 1939 ponownie zamieszkał w Krzeszowicach i przebywał tam do 1945. W czasie okupacji niemieckiej współpracował z polityczno-wojskową katolicką organizacją podziemną Unia.
Po studiach pracował na tej uczelni jako asystent; po wojnie habilitował się (1946), a od 1948 był profesorem. Seminarium literackie Kazimierza Wyki stało się zalążkiem tzw. krakowskiej szkoły krytyki.
W latach 1963–1965 pełnił funkcję prorektora Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1948 współtworzył Instytut Badań Literackich, na którego czele stał w latach 1953–1970. Pełnił mandat poselski w Sejmie PRL I kadencji (1952–1956).
W swych analizach literackich zajmował się szczególnie romantyzmem i Młodą Polską. Fascynowała go twórczość Stanisława Brzozowskiego.
W 1980 Prezydent Miasta Krakowa ustanowił literacką Nagrodę im. Kazimierza Wyki.
W 1986 Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Krzeszowickiej ufundowało tablicę pamiątkową z popiersiem K. Wyki. Odsłonięcie jej nastąpiło 16 grudnia 1986 na froncie budynku, gdzie się urodził (obecna ul. K. Wyki nr 8 – obok obecnego salonu Orange).
spis treści lub fragment
Wystawiamy
faktury VAT.
Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności
Nie ma jeszcze żadnych opinii, bądź pierwszy!
Wyświetlane są wszystkie opinie (pozytywne i negatywne). Weryfikujemy, czy pochodzą one od klientów, którzy kupili dany produkt.