JULIAN KAWALEC - PRZEPŁYNIESZ RZEKĘ --- KSIĄŻKA
towar niedostępny
UWAGA- JEŚLI W PARAMETRACH SĄ RÓZNICE DATY, STRON, WYDAWNICTWA ITP. PATRZ ZAWSZE NA OPIS AUKCJI ON JEST NAJWAŻNIEJSZY.
AutorJulian KawalecTytułPrzepłyniesz rzekęRok wydania1974OPIS:WydawnictwoCzytelnik
Książka, która na dobre utkwiła mi w pamięci, bo pomimo upływu paru lat wciąż ją dokładnie pamiętam. Krótko mówiąc: zachwyciła mnie. Opowiada historię człowieka, który jako młody chłopiec musiał opuścić swą rodzinną wieś, by udać się do miasta za pracą, by wrócić kiedyś tam z pełnym portfelem, piękną kobietą, wesołymi dziećmi. W mieście pracuje ciężko na budowie, gdzie jego sytuacja finansowa poprawia się pomału. Tam też poznaje wspaniałą dziewczynę, która niedługo zachodzi w ciążę i stopniowo marzenia zaczynają się spełniać. Z każdym dniem jest coraz pewniejszy, że niedługo niczym wielki pan przepłynie swoją rzekę, by pochwalić się sąsiadom swym szczęściem…
Mimo iż czytając książkę byłam przekonana, że osiągnie swój cel, książka ta nie ma szczęśliwego zakończenia. Los jednak nie był łaskawy dla naszego bohatera. Cóż się stało? Jak kończy się książka? O tym niech opowie sam autor, a ja życzę miłej lektury. Moim zdaniem warto przeczytać.
Ilustracje-Stron285Okładka, oprawaMiękkaDb+ -Kilka słów o autorze:
Julian Kawalec (ur. 11 października 1916) - prozaik, publicysta i poeta.
Urodził się we wsi Wrzawy niedaleko Sandomierza. Jest synem Józefa i Stanisławy z domu Bobek - małorolnych chłopów.
Po ukończeniu pięciu klas wiejskiej szkoły powszechnej rozpoczął naukę w ośmioklasowym Gimnazjum Humanistycznym w Sandomierzu. Było to możliwe dzięki ogromnemu wysiłkowi rodziców oraz tzw. świadectwu ubóstwa, które uprawniało do zniżek w opłatach za naukę.
W 1935 roku po zdaniu matury rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W czasie nauki utrzymywał się, udzielając korepetycji z języka łacińskiego i niemieckiego. Związał się z ruchem ludowym. Należał do Polskiej Akademickiej Młodzieży Ludowej - PAML. W 1938 roku był członkiem zarządu tej organizacji.
Wojna zmusiła go do przerwania studiów. W czasie okupacji przebywał w rodzinnych stronach. Współpracował z ruchem oporu, organizował tajne nauczanie. Poszukiwany przez gestapo musiał się ukrywać.
Po wyzwoleniu terenów na wschód od Wisły, jesienią 1944 roku został skierowany przez kolegów z organizacji "Wieś" do pracy w Polskiej Agencji Prasowej "Pol-Pres" w Lublinie, gdzie pełnił funkcję korespondenta wojennego.
Jesienią 1945 roku wrócił do Krakowa z zamiarem kontynuowania przerwanych studiów. W 1946 roku rozpoczął pracę dziennikarską w prasie krakowskiej, a następnie w Polskim Radio. Ukończył studia, uzyskując absolutorium na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Pracę literacką rozpoczął w 1957 r. tomikiem opowiadań "Ścieżki wśród ulic". Do chwili obecnej wydał 22 książki, zbiory opowiadań oraz dwa tomiki poezji. Przetłumaczono je na ponad 20 języków. Najwięcej tłumaczeń miały powieści: "Ziemi przypisani", "W słońcu", "Tańczący jastrząb", "Wezwanie", "Przepłyniesz rzekę", "Szara aureola". W powieści biograficznej W gąszczu broni zamieścił m.in. wspomnienia z okresu nauki w sandomierskim Gimnazjum. W 1999 roku wydał utwór pt. "Harfa Gorców". Na podstawie powieści powstały filmy, sztuki teatralne oraz liczne słuchowiska radiowe.
Należy do Związku Literatów Polskich (od roku 1960) oraz międzynarodowej organizacji pisarzy PEN-CLUB i Stowarzyszenia Kultury Europejskiej SEC.
Uhonorowany licznymi nagrodami: Nagrodą Państwową I i II stopnia, nagrodami Ministerstwa Kultury i Sztuki, wydawców, kilkakrotnie czytelników - "Złoty Kłos". Odznaczony m. im. Krzyżem Komandorskim Orderu Polski oraz orderem "ECCE HOMO" przyznawanym ludziom różnych narodowości, wyznań i poglądów za ich humanistyczną postawę i pracę dla dobra bliźnich.
Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności
Nie ma jeszcze żadnych opinii, bądź pierwszy!
Wyświetlane są wszystkie opinie (pozytywne i negatywne). Weryfikujemy, czy pochodzą one od klientów, którzy kupili dany produkt.