J. Maciejewski -DZIEJE POLONISTYKI UNIWERSYTECKIEJ
Cena regularna:
15,89 zł
Cena regularna:
15,13 zł
towar niedostępny
UWAGA- JEŚLI W PARAMETRACH SĄ RÓZNICE DATY, STRON, WYDAWNICTWA ITP. PATRZ ZAWSZE NA OPIS AUKCJI ON JEST NAJWAŻNIEJSZY.
Opis książki
AutorJarosław MaciejewskiTytułDzieje poznańskiej polonistyki uniwersyteckiej 1842-1988Rok wydaniaWydawnictwoilustracje zdjęcia rysunkiStronOkładka, oprawaStan i inne informacje1992Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Adama Mickiewiczatak160miękkaNOWA, leżak magazynowyOpis
Na tom niniejszy złożyły się trzy studia prof. Jarosława Maciejewskiego, ogłoszone w latach 1975 - 1979 na łamach „Studiów Polonistycznych" i „Pamiętnika Literackiego"1. Opracowane zostały na 30-lecie polonistyki powojennej w Poznaniu oraz 60-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Jednakże zainteresowania Autora historią poznańskiej polonistyki uniwersyteckiej miały w istocie niewiele wspólnego z okolicznościami jubileuszowymi, z wymogami, jakie niekiedy dyktują nauce uroczyste daty w kalendarzu. Prof. J. Maciejewski nieufnie odnosił się do prac naukowych, podporządkowanych stylowi myślenia rocznicowego. Jego badania nad dziejami filologii polskiej wyrastały nade wszystko z organicznej potrzeby odtworzenia rodowodów macierzystego środowiska, a równocześnie ze szczególnego wyczulenia na współczesną kondycję polonistyki poznańskiej. Kilkakrotnie do tego tematu powracał2, ale osobnej książki jemu poświęconej nie planował. Nie było jej w zachowanym spisie prac przygotowywanych do druku.
Zestawione tu studia prof. J. Maciejewskiego stanowią opracowanie pionierskie. To trwała pozycja w historii nauk humanistycznych i cenne vademecum dla studentów filologii polskiej. Na tle innych syntez tego rodzaju wyróżnia się tym, że losy pokoleń polonistów z metryką wielkopolską zostały usytuowane w granicach dzielnicowych i w rekonstruowanej równolegle a panoramicznie zarysowanej po rok 1950 historii „filologicznej rzeczypospolitej".
spis treści lub fragment
SPIS TREŚCI:
I. Uniwersyteckie tradycje filologii polskiej w Poznaniu
II. Losy wojenne i odbudowa polonistyki literackiej. Lata 1939-1950
III. Polonistyka na Uniwersytecie w Poznaniu w latach 1945-1975
IV. Ostatnich lat trzynaście (napisał Tomasz Lewandowski)
Posłowie
Indeks osób
…o autorze książki
JAROSŁAW MACIEJEWSKI
Filolog polski, profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Urodził się 23 grudnia 1924 r. w Poznaniu, zmarł 28 października 1987 r.
Studiował filologię polską na Uniwersytecie Poznańskim, uzyskując w 1973 tytuł profesora. Pełnił funkcję prodziekana Wydziału Filologicznego UAM, prorektora do spraw studenckich, od 1970 - kierownika Zakładu Historii Literatury Polskiej, a w latach 1974-81 dyrektora Instytutu Filologii Polskiej. Jego dorobek to m.in.: Kordian Dramatyczna trylogia (1961), Trzy szkice romantyczne. O "Dziadach", "Balladynie", i Epilogu "Pana Tadeusza" (1967), Mickiewicza wielkopolskie drogi (1972), Karol Wojtyła i Jan Paweł II wobec literatury (1983), Teatry poznańskie w latach panowania króla Stanisława Augusta (1986).
Aktywnie uczestniczył w pracach Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, Towarzystwa Literackiego im. A. Mickiewicza, Polskiego Towarzystwa Historycznego, Rady Naukowej Instytutu Badań Literackich oraz Komisji Nazewnictwa przy Prezydencie Miasta Poznania.
Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności
Nie ma jeszcze żadnych opinii, bądź pierwszy!
Wyświetlane są wszystkie opinie (pozytywne i negatywne). Weryfikujemy, czy pochodzą one od klientów, którzy kupili dany produkt.