GWARY NA ZIEMIACH ZACHODNICH_KASZUBY_MOWA GWARA
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
UWAGA- JEŚLI W PARAMETRACH SĄ RÓZNICE DATY, STRON, WYDAWNICTWA ITP. PATRZ ZAWSZE NA OPIS AUKCJI ON JEST NAJWAŻNIEJSZY.
KLIKNIJ !!! Pokaż wszystkie aukcje sprzedającego !!! KLIKNIJ
OPIS
AutorRed. Edward HomaTytułGwary i nazewnictwo na ziemiach zachodnich i północnychRok wydaniaWydawnictwoilustracje zdjęcia rysunkiStronOkładka, oprawaStan i inne informacje1998WSP ZG-292twardaNOWAOpis
Wartościowe i zupełnie nowe sugestie metodologiczne dotyczące rozgraniczenia nazwisk rzeczywiście obcych od zawierających elementy strukturalnie obce (leksykalne, fonetyczne, słowotwórcze), ale jednak powstałych na gruncie polskim, przynosi artykuł B. Walczaka i M. Walczak. Mają one znaczenie dla badań nad stratyfikacją współczesnego zasobu antroponimicznego na Ziemiach Zachodnich i Północnych (nazwiska autochtoniczne rzeczywiście obce, hybrydy onimiczne, nazwiska przeniesione, np. kresowe z elementami strukturalnie wschodniosłowiańskimi itp.), której m.in. poświęcony jest artykuł B. Tichoniuka. Metodologicznie istotne znaczenie mają ustalenia J. Obary dotyczące kulturowych (też psycholingwistycznych) uwarunkowań nazewnictwa zoonimicznego oraz typów motywacji zooni-mów — w sumie rekonstruują one procesy kształcące ten zasób.
Również i w aspekcie metodologicznym niniejszy tom przynosi propozycje, które mogą przyczynić się wydatnie do dalszego postępu badań. Problematyka artykułów dotyczy właściwie całego obszaru Ziem Zachodnich i Północnych: kaszubszczyzny (E. Breza), Pomorza Zachodniego i Środkowego (K. Węgorowska, A. Belchnerowska, B. Frankow-ska-Kozak), Ziemi Lubuskiej (J. Brzeziński, Z. Zagórski, B. Walczak i M. Walczak, A. Demartin, I. Żuraszek), Śląska (K. Paryl, J. Obara, B. Ti-choniuk), choć oczywiście różne aspekty sytuacji językowej w tych regionach są w nich przedmiotem analizy.
Bardzo zróżnicowana jest tematyka prac, obejmuje ona wszystkie grupy problemów wymienione już wcześniej. I tak przeszłości etniczno-językowej dawnego pogranicza polsko-łużyckiego nad Nysą dotyczy studium H. Jeńca (znanego łużyckiego lingwisty) charakteryzujące łużyckie zabytki językowe z tego terenu: od Nowego Testamentu Jakubicy z XVI w. aż do wieku XIX (również w aspekcie związków językowych polsko-łużyckich w przeszłości).
Prace onomastyczne koncentrują się wokół czterech problemów: struktury derywatów od imion (zdrobnień i spieszczeń) oraz popularności i dominujących motywacji ich wyboru w okresie powojennym na Pomorzu Zachodnim (A. Belchnerowska), stratyfikacji zasobu antropologicznego (problemu elementów obcych w tym zasobie: niemieckich i wschodniosłowiańskich) na materiale z Ziemi Lubuskiej i Śląska Opolskiego (B. Walczak oraz M. Walczak, B. Tichoniuk), struktury słowotwórczej zoonimów oraz różnorodnych uwarunkowań motywacji i procesów nominacyjnych w tym zakresie, na materiale z Pomorza Zachod-
niego i Dolnego Śląska (J. Obara, B. Frankowska-Kozak); wreszcie klasyfikacji kategorialno-semantycznej (a zwłaszcza zasobu apelatywów toponimicznych) lubuskich nazw terenowych (A. Demartin).
Kilka nurtów tematycznych i problemowych reprezentują prace o charakterze dialektologiczno-socjolingwistycznym. Gwar autochtonicznych dotyczą artykuły J. Brzezińskiego i E. Brezy. W pierwszym z nich dokonano analizy właściwości językowych tekstów folklorystycznych z pogranicza wielkopolsko-lubuskiego (Kopanica, pow. Wolsztyn), dowodząc pewnej stabilności ich języka, wolnego od wpływów kresowych (mimo iż dziś jest to miejscowość z ludnością mieszaną), drugi poświęcony został problematyce rozwijającej się dziś odmiany literackiej dialektu (języka) kaszubskiego, procesom nominacyjnym (neologizacji) w zasobie leksykalnym literackiej kaszubszczyzny.
Inny nurt tematyczny reprezentuje artykuł W. Paryla. Na podstawie szeroko zakrojonych badań nad gwarami południowokresowymi ludności przesiedlonej na Dolny Śląsk odtwarza on przede wszystkim ich wewnętrzne zróżnicowanie strukturalne i geograficzne w zakresie kilkunastu istotnych cech fonetycznych i morfologicznych. Jest to próba rekonstrukcji istotnych właściwości dawnych polskich gwar z kresów południowych, dziś już nie istniejących na obszarze macierzystym, zanikających również w diasporze na terenie Dolnego Śląska.
W nurcie badań integracyjnych mieszczą się pozostałe prace. Z. Zagórski przedstawia wyniki własnych wieloletnich badań nad gwarami mieszanymi i procesami integracyjnymi na Ziemi Gorzowskiej, wykorzystuje je (jak już wspomniano) do szerszej refleksji krytycznej i metodologicznej). Praca K. Węgorowskiej jest próbą szczegółowego opisu gwarowych pozostałości w zasobie leksykalnym grup ludności kresowej przesiedlonej na Pomorze (region choszczeński); analiza dotyczy głównie trwałości słownictwa w różnych polach leksykalnych i warstwach leksyki (np. słownictwa z zakresu obyczajów i obrzędów, słownictwa rolniczego, słownictwa czynnego i biernego itp.), zróżnicowania pokoleniowego w tym zakresie oraz różnorodnych społeczno-kulturowych i świadomościowych uwarunkowań podtrzymujących słownictwo gwarowe albo tez sprzyjających jego zanikowi. Studium M. Basaja syntetyzuje wyniki badań bohemistycznych nad nowymi czeskimi dialektami mieszanymi oraz procesami integracyjnymi na czeskich terenach odzyskanych, zasiedlonych po ostatniej wojnie. Szczegółowa charakterystyka sytuacji językowej na tych obszarach w ostatnim półwieczu, charakterystyka specyfiki procesów osiedleńczych, mechanizmów i uwarunkowań procesów integracyjnych w różnych środowiskach społecznych…..
SPIS TREŚCI
Wstęp ....................................................................................................
I. HISTORIA, WSPÓŁCZESNOŚĆ, PERSPEKTYWY BADAŃ
Antoni Furdal, Ziemie Zachodnie i Północne jako przedmiot
zainteresowań lingwistycznych ...............................................
Stanisław Urbańczyk, Początki działalności Głównej Komisji
Ustalania Nazw Miejscowości na Śląsku i Ziemi Lubuskiej
Janina Węgier, Trudne początki badań języka mieszkańców
Pomorza Zachodniego w latach 1968-1980 .............................
Edward Homa, O badaniach nowych dialektów mieszanych
w Polsce w pięćdziesięcioleciu powojennym ............................
II. GWARY I PROCESY INTEGRACYJNE
Władysław Paryl, O zróżnicowaniu geograficznym polskich gwar
kresów poludniowo-wschodnich .................................................
Zygmunt Zagórski, Z problematyki badań dialektologicznych
w Gorzowskiem.............................................................................
Katarzyna Węgorowska, Słownictwo gwarowe w języku mówionym
choszczeńskich Wilniuków ...........................................................
Jerzy Brzeziński, Mowa opowieści ludowych
mieszkańców Kopanicy i okolic byłego powiatu
w olsztyńskiego w województwie zielonogórskim .......................
Edward Breza, Słownik polsko-kaszubski Jana Trepczyka
na tle innych słowników kaszubskich ........................................
III. NAZEWNICTWO
Bogdan Walczak, Mariola Walczak, Z problematyki
antroponomastycznej Ziem Zachodnich i Północnych ............109
Bazyli Tichoniuk, Elementy wschodnioslowiańskie
we współczesnych nazwiskach mieszkańców
Śląska Opolskiego......................................................................125
Aleksandra Belchnerowska, Moda i tradycja w nadawaniu imion
dzieciom urodzonym po 1945 roku na Pomorzu .....................147
Jerzy Obara, Motywacja kulturowa, w nazewnictwie
zwierząt domowych na terenie Dolnego Slqska .......................163
Bożena Frankowska-Kozak, Slowotwórstwo nazw zwierząt
na Pomorzu Zachodnim ............................................................ 223
Adam Demartin, Klasyfikacja kategorialno-semantyczna
lubuskich apelatywów terenowych ........................................... 231
Iwona Zuraszek, Kształtowanie się nazw miejscowych
na Ziemi Lubuskiej po II wojnie światowej ............................249
IV. SŁOWIAŃSKIE PARALELE I ODNIESIENIA
Mieczysław Basaj, O badaniach czeskich nowych dialektów
mieszanych.................................................................................267
Helmut Jenč, Stare serbske rečne pomniki z terenów
na wuchod wot Nisy ..................................................................279
Svatopluk Pastyrik, Onomastyka v jazykove priprave studentu
pedagogicke fakulty a ve Skoini praxi ......................................289
Bezpieczeństwo
Koszty dostawy
Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności
Nie ma jeszcze żadnych opinii, bądź pierwszy!
Wyświetlane są wszystkie opinie (pozytywne i negatywne). Weryfikujemy, czy pochodzą one od klientów, którzy kupili dany produkt.