CZAS I BYT - RECENTYWIZM - WIECZNE TERAZ
Cena regularna:
Cena regularna:
towar niedostępny
UWAGA- JEŚLI W PARAMETRACH SĄ RÓZNICE DATY, STRON, WYDAWNICTWA ITP. PATRZ ZAWSZE NA OPIS AUKCJI ON JEST NAJWAŻNIEJSZY.
AutorRed. Andrzej ZachariaszTytuł
Wieczne terazRok wydaniaWydawnictwoilustracje zdjęcia rysunkiStronOkładka, oprawaStan i inne informacje2002WUŚtak292miękkaNOWAOpis
Wprowadzenie
Jedną z najbardziej znaczących we współczesnej filozofii polskiej jest niewątpliwie twórczość Józefa Bańki. Twórczość nie tylko imponująca liczbą publikacji, ale także oryginalnością formułowanego przez filozofa stano­wiska i proponowanych w jego ramach rozwiązań. Nowatorstwo tego my-śliciela znajduje swoje dopełnienie, a zarazem potwierdzenie w równie ory­ginalnym, a w każdym razie pełnym słowotwórstwa języku. Proponowa­ną przez siebie filozofię J. Bańka — jakby w celu uzasadnienia potrzeby wprowadzenia nowych pojęć oraz wyrażenia jej odrębności od dotychcza­sowych sposobów myślenia — określa pojęciem recentywizmu. Z właściwymi mu znaczeniami zajmuje ono coraz bardziej znaczące miejsce we współcze­snej czasoprzestrzeni kulturowej. Należy podkreślić, nie tylko polskiej, ale także innych systemów językowych. Prace J. Bańki zostały bowiem prze­tłumaczone na języki: angielski, rosyjski, słowacki. Jego osoba jak i twór­czość znane są zarówno wśród filozofów polskich, jak i zagranicznych. Wy­razem zainteresowania jego dziełem i uznania dla niego są pojawiające się artykuły oraz książki1 podejmujące analizę stanowiska filozoficznego J. Bańki, a również próby rozwiązania problemów inspirowane tezami recentywizmu. Można zatem stwierdzić, że myśl recentywistyczna prezentowana w tej książce wzbudzi zainteresowanie nie tylko w gronie współpracowników filozofa, ale także wśród szerokiej społeczności filozoficznej.
Czym jest recentywizm? Odpowiedź na to pytanie nie daje się sprowa­dzić do zdefiniowania samego pojęcia recens. Co najwyżej można zauwa­żyć, że recentywizm to stanowisko, które recens, czyli pojęcie każdorazowego „teraz", czyni punktem wyjścia systemu myślowego. Systemu, jako że twórca recentywizmu opowiada się za uprawianiem filozofii jako systemu. Tym samym nawiązuje on do tradycji ukształtowanej twórczością takich myśli-cieli, jak: Arystoteles, Plotyn, św. Augustyn, św. Tomasz, Descartes, Spinoza czy też Hegel i Schelling. Punkt wyjścia nie oznacza tu jednak ograniczenia analiz do samego pojęcia recens. Raczej należałoby stwierdzić, że J. Bańka, wychodząc z tego pojęcia, podejmuje próbę zrozumienia rzeczywistości jako możliwego przedmiotu namysłu filozoficznego. W konsekwencji też zakresem swoich analiz obejmuje on zarówno pojęcie bytu jako takiego, jak i bytu w jego poszczególnych momentach. Znajduje to wyraz w licznych dziełach twórcy recentywizmu, w których podejmuje zarówno próby wyjaśnienia pojęcia recens jako „teraz", jak i w jego odniesieniach do bytu w każdorazowych konkrety­zacjach tego pojęcia. Jednocześnie w swoich analizach szczególną uwagę przy­wiązuje do pojęcia czasu. Czas, zrozumienie tej kategorii w jego myśleniu filo­zoficznym wydaje się zajmować centralne miejsce. Samo „teraz", w którego rozumieniu znajduje swoje uzasadnienie recentywizm, jest pojęciem określa­nym czy też dającym się rozumieć w kontekście kategorii, które wyznaczają rozumienie czasu. Analizie i rozumieniu pojęcia czasu poświęcił odrębne dzieło pt. Traktat o czasie.
Nie oznacza to jednak, że recentywizm, jak już poprzednio zauważyłem, daje się sprowadzić do analizy recens. J. Bańka w swoich pracach czyni przed­miotem refleksji także absolut, cywilizację, dzieje, człowieka, piękno, moral­ność... Podejmuje także kwestie metafizyczne i epistemologiczne, antropologi­czne, etyczne oraz estetyczne, zagadnienia historiozoficzne i kulturoznawcze. Odrębne dzieła poświęcił filozofii cywilizacji i techniki. Przedmiotem jego ana­liz jest problematyka metafilozoficzna. Znane są jego prace historyczne po­święcone między innymi filozofii Plotyna i Spinozy. Twórczość J. Bańki układa się tym samym w niezmiernie rozbudowany, bogaty problemowo i treściowo system filozoficzny, próbujący na wzór wcześniejszej myśli filozoficznej objąć swoim zakresem całość jako możliwy obszar namysłu nad rzeczywistością.
W znaczeniu teoretycznym, a zwłaszcza w formułowanych problematyza-cjach i proponowanych rozwiązaniach należałoby upatrywać przyczyn rosną­cego zainteresowania filozofią J. Banki. Jego wyrazem była między innymi zorganizowana przez Instytut Filozofii Uniwersytetu Śląskiego w Szczyrku (maj 2001 rok) konferencja. Jej owocem są prezentowane w tym tomie teksty (16 artykułów), które uzupełnia Bibliografia prac Profesora Józefa Bańki. Teksty te podejmują różne aspekty formułowanego przez J. Bańkę stanowiska filozoficznego. Znajdzie zatem Czytelnik artykuły poświęcone zarówno samej idei filozofii w ujęciu recentywizmu, jak i kwestiom ontologicznym, w tym samemu rozumieniu pojęcia czasu, epistemologicznym, antropologicznym, etycznym, estetycznym, a także z zakresu filozofii techniki. W tomie został
zamieszczony również artykuł podejmujący próbę porównania rozwiązań zaproponowanych w pojmowaniu bytu przez J. Bańkę z tymi, jakie w tym względzie sformułował Bolesław Gawecki. Polecamy zatem Czytelnikom ni­niejszą książkę, której najlepszą rekomendacją jest wspaniały dorobek filozo­ficzny najbardziej twórczego, a zarazem oryginalnego pośród współczesnych filozofów polskich. Powinna ona pozwolić na przybliżenie myśli J. Bańki, pozwolić na pełniejsze zrozumienie, czym jest recentywizm, a tym samym, w znacznym jej wymiarze, na zrozumienie współczesnej filozofii polskiej.
spis treści lub fragment
Spis treści
Wprowadzenie (Andrzej L. Zachariasz) ..............
Stefan Symotiuk „Zaraz" jako moment „onto-chronologiczny" ...........
Włodzimierz Koniew Recentywizm, czyli czas i byt .................
Grzegorz Mitrowski
Prolegomena do wszelkiej filozofii, która zmierza do uchwycenia bytu w jego aktualności ......................
Piotr E. Jasiczak Byt a zdarzenie, czyli o tożsamości paradygmatów „onto-logicznych" . . .
Marek Komecki Fenomenologia recentywistyczna ................
Janusz Czemy K-reotwórcza rola zdarzeń „czystych" w powstaniu teorii ......
Janusz Czakon Czas miarą obiektu geometrycznego. Program wielkiej unifikacji ....
Małgorzata Cymorek Taceodycea w ujęciu recentywistycznym. Aspekt ontologiczno-poznawczy
Maria Niemczuk Antropologia filozoficzna oparta na eutyfronice ..........
Elżbieta Struzik Koncepcja człowieka oparta na założeniach recentywizmu ......
Sonia Bukowska Filozofia cywilizacji w perspektywie recentywizmu i eutyfroniki
Grażyna Szumera Eutyfronika jako model terapii cywilizacyjnej .........
Lech Kadziach Antynomie etyki prostomyślności ...........
Adam A. Dura
Etyka niezależna a etyka prostomyślności ..........
Adam A. Dura Ekologia głęboka: nowa świadomość a etyka prostomyślności
Mariola Sułkowska Wzniosłe teraz .........
Tadeusz Sośniak Sztuka — technika — recens
Adam Baron Teoria bytu w rozumieniu Bolesława Gaweckiego i Józefa Bańki
Bibliografia publikacji Profesora Józefa Bańki (oprać. Maria Niemca
Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności
Nie ma jeszcze żadnych opinii, bądź pierwszy!
Wyświetlane są wszystkie opinie (pozytywne i negatywne). Weryfikujemy, czy pochodzą one od klientów, którzy kupili dany produkt.