CMENTARZ POLSKI W MONTMORENCY - PIW 1986
towar niedostępny
UWAGA- JEŚLI W PARAMETRACH SĄ RÓZNICE DATY, STRON, WYDAWNICTWA ITP. PATRZ ZAWSZE NA OPIS AUKCJI ON JEST NAJWAŻNIEJSZY.
Cmentarz polski w Montmorency
Autor:
Jerzy Skowronek, Alicja Bochenek, Marek Cichowski, Krzysztof Filipow
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Numer wydania:
I
Okładka:
twarda
ISBN:
9788306013191
Liczba stron:
304
Rok wydania:
1986
W Montmorency pochowano od XIX wieku do dziś kilkuset Polaków, m.in. malarzy Olgę Boznańską i Tadeusza Makowskiego, rzeźbiarzy Cypriana Godebskiego i Władysława Oleszczyńskiego, generałów Henryka Dembińskiego i Władysława Zamoyskiego oraz poetę i prozaika Aleksandra Wata. Tu leżą też kolejni kierownicy Biblioteki Polskiej w Paryżu. Są i zbiorowe mogiły emigrantów, stworzone po to, by biedny tułacz mógł spocząć po śmierci, jeśli nie w polskiej ziemi, to chociaż wśród towarzyszy broni.
Jako pierwszy w podparyskim Montmorency spoczął zmarły w 1841 roku Julian Ursyn Niemcewicz. Rok później, także w maju, obok niego pochowano gen. Karola Kniaziewicza. Od pierwszych lat po pogrzebach obu wielkich Polaków, co roku na Cimeti?re de Champeaux wyruszają majowe pielgrzymki rodaków.
Polski cmentarz w Montmorency, nazywany Panteonem polskiej emigracji, jest jednym z większych i ważniejszych miejsc wiecznego spoczynku polskich wychodźców. Zostali tu pochowani uczestnicy powstań narodowych, żołnierze obu wojen światowych, działacze polityczni i społeczni, duchowni, ludzie nauki, artyści, poeci i pisarze. Są tu groby Czartoryskich, Mickiewiczów, Sienkiewiczów, Zamoyskich. Są groby Bronisława Piłsudskiego, Cypriana Godebskiego, Olgi Boznańskiej, Tadeusza Makowskiego i zbiorowy, symboliczny grób norwidowski. Jest także ściana z tablicami memoratywnymi przywołującymi bohaterów i ofiary II wojny światowej. Dziś wiele nagrobków wymaga konserwacji lub choćby tylko oczyszczenia i uczytelnienia napisów. Nie ma zaktualizowanego planu cmentarza. Ostatnia inwentaryzacja, zrobiona przed 25 laty, została opublikowana w 1986 roku w książce „Cmentarz polski w Montmorency”, pod redakcją prof. Jerzego Skowronka. A choć cmentarz jest niewielki i spocząć na nim mogą tylko najbardziej zasłużeni, każdego roku przybywa nowych grobów.
Koszty dostawy Cena nie zawiera ewentualnych kosztów płatności
Nie ma jeszcze żadnych opinii, bądź pierwszy!
Wyświetlane są wszystkie opinie (pozytywne i negatywne). Weryfikujemy, czy pochodzą one od klientów, którzy kupili dany produkt.